Governors

You can read about the people who make up our board of governors below. If you would like to read official governance documents relating to our school, you can visit our governance page under our ‘Key Info’ section:

Governance Documents

Governing Body

At Bicton C. E. Primary School and Nursery, our Governing Body is made up of the Head teacher, a teaching assistant, our vicar, a foundation governor, parent governors who are nominated by other parents, a Local Authority governor and 2 co-opted governors.

We see our governors as ‘critical friends’ who, as part of our school leadership team, are involved in self evaluation and school development planning. They play a valued role in helping to raise and maintain standards.

Governors meet throughout the school year with one full Governing Body meeting each term as well as sub-committee meetings often twice a term with specific ‘duties’ linked to different aspects of school life.  Our Governing Body strives to provide the best possible education for all pupils.

The Head teacher meets with the Chair of Governors most weeks which includes discussing progress towards school improvement priorities.

Link governors visit school regularly during the year to visit classes, talk to pupils and meet with staff.

We are lucky enough to have an excellent team of School Governors at Bicton. Full details of each member can be seen below:


Mrs Shirley Ansell – Chair – Local Authority Governor

Mrs Ansell’s children and grandchildren have attended Bicton C E Primary School. “I firmly believe that a quality education is the most valuable thing we can give our children.  At Bicton School, I am proud to say that every child counts.”  Shirley Ansell

Committee Membership

Complaints – Chair
Finance and General Personnel – Chair
Pupil Discipline – Chair
Staff Discipline/Staff Dismissal Appeals – Clerk

Re-appointment date – September 2016

Term of office end date – 24/09/2020


Mrs Caroline Bailey – Vice Chair – Parent

Committee Membership

Appeals
Finance and General Personnel – Clerk
Staff Discipline/Staff Dismissal – Chair

Staff/Governor Relationship

Sister of N Johnson

Appointment date – January 2014

Term of office end date – 30/01/2018


Mr Steven Davies – Parent

Committee Membership

Complaints (reserve)

Pupil Discipline

Staff Discipline/Staff Dismissal (reserve)

Standards and Curriculum – Chair

Appointment date – January 2016

Term of office end date – 31/01/2020


Mr Mark Dives – Parent

Appointment date – January 2014

Resigned – 09/03/2017


Mrs Julia Farrington – Parent

Committee Membership

Appeals (reserve)

Premises, Security and Health and Safety – Clerk

Standards and Curriculum (reserve)

Appointment date – November 2016

Term of office end date – 29/11/2020


 Mrs Juliette Freeman – Co-opted

Committee Membership

Premises, Security and Health and Safety (reserve)

Pupil Discipline  (reserve)
Staff Discipline/Staff Dismissal Appeals
Standards and Curriculum – Clerk

Appointment date – May 2016

Term of office end date – 24/05/2020


Mrs Wendy Horan – Foundation

Committee Membership

Appeals – Chair
Complaints – Clerk
Finance and General Personnel
Pupil Discipline – Clerk
Standards and Curriculum
Staff Discipline/Staff Dismissal – Clerk

Re-appointment date – May 2015

Term of office end date – 13/05/2019


Mrs Francesca Hutcheson – Parent

Appointment date – October 2012

Term of office ended – 23/10/2016


 Mrs Natalie Johnson – Headteacher

Committee Membership

Finance and General Personnel
Premises, Security and Health and Safety
Standards and Curriculum

Staff/Governor Relationship

Sister of C Bailey

Term of office end date – 02/03/2019


Mrs Patricia Johnson – Staff

Committee Membership

Finance and General Personnel (reserve)

Premises, Security and Health and Safety – Chair

Appointment date – December 2016

Term of office end date – 07/12/2020


Mr Louis Southin – Parent

Committee Membership

Premises, Security and Health and Safety

Staff Discipline/Staff Dismissal Appeals (reserve)

Appointment date – May 2017

Term of office end date – 18/05/2021


Mr John Street – Co-opted

Committee Membership

Premises, Security and Health and Safety
Staff Discipline/Staff Dismissal Appeals

Re-appointment date – April 2014

Term of office end date – 17/06/2018


Reverend Mary-Lou Toop – Foundation

Committee Membership

Appeals – Clerk
Complaints
Staff Discipline/Staff Dismissal

Foundation Governor at Bomere Heath C E Primary School

Appointment date – July 2015

Term of office end date – 15/07/2019